Těhotenství a porod

   Pevné a zdravé pánevní dno je velmi důležité pro příjemný, nekomplikovaný a aktivní průběh těhotenství. Zároveň pomáhá snižovat riziko potratu a zlepšuje fyzickou i psychickou kondici.  

   Vysvětlení

   Pro lepší pochopení si představme svaly pánevního dna jako houpací síť upevněnou v pánevním kruhu, na kterou Vaše rostoucí miminko působí stále větší váhou. K tomu se přidávají těhotenské hormony podporující  snižování napětí svalů a uvolnění vazivového aparátu.

   Jaký je důsledek ? Močový měchýř je stále více utlačován, dochází k častému nutkání na močení. V případě, že pánevní dno nebylo před těhotenstvím v dobrém stavu navyšuje se počet těhotných žen trpící samovolným únikem moče nebo střevních plynů.

   Dalším znakem ochablých svalů pánevního dna je ztráta stability pánve a nakonec celého trupu. Důsledkem jsou bolesti křížokyčelních kloubů, stydké kosti a následné poruchy ve vzdálenějších místech – hrudní, či krční páteř, žebra, bolesti hlavy, pokles nožní klenby.

   V neposlední řadě pánevní dno pracuje jako protipól bránice, čímž jeho kvalitní činností zlepší dech, který je v těhotenství zkrácený a mělký. 

   Z těchto všech výše uvedených důvodů je vhodné posilovat svaly pánevního dna  již v období, kdy plánujete těhotenství nebo se Vám otěhotnět nedaří. Dalším důvodem je skutečnost, že u mladších žen vlivem nedostatečně zpevněného pánevního dna hrozí riziko neudržení plodu v těhotenství ( předčasný porod, potrat). 

 

Těhotenství a porod

Účinky vytrénovaného pánevního dna při porodu:

   Zdravé a pevné svaly pánevního dna se velmi podílí na hladkém průběhu porodu. Jedná se o větší schopnost se roztáhnout v momentě kdy miminko prochází porodními cestami, proto je nástřih a riziko pohmoždění a zranění pánevního dna výrazně menší. 

Co s sebou porod přináší…….

   Je důležité si uvědomit, že ačkoliv porod nikdo z nás nepovažuje za nemoc nebo úraz, přesto při něm vždy dochází k malým či velkým poraněním některých nervů, svalů a vazů pánevního dna.  Proto stejně jako u jiných úrazů, tak i v tomto případě je nutná jeho rehabilitace a opětovné zpevnění.

 Projevy oslabených pánevních svalů po porodu:

  • Pocit „ otevřenosti“ , povolenosti pánevního dna, kdy nelze dobře ovládat tyto svaly
  • Pocit, že pochva je po porodu větší či méně pružná
  • Pokles až výhřez orgánů malé pánve ( dělohy, přední nebo zadní poševní stěny, krčku močového měchýře, močového měchýře, střeva)
  • Inkontinence, hemeroidy
  • Bolesti zad, kostrče a v podbřišku.
  • Bolestivý sexuální styk

VYŘEŠÍME VAŠE OBTÍŽE SPOJENÉ S OSLABENÝM PÁNEVNÍM DNEM

Přijďte vyzkoušet ošetření na přístroji BIOCON 2000.

Centrum zdraví Vinohrady s.r.o.

Lékařský dům — 1. patro

Cimburkova 31, Praha 3-Žižkov

Chcete se před vaší návštěvnou na cokoliv zeptat?

o vaše data je u nás postaráno. Přečtěte si naše podmínky pro zpracování os.údajů